PL CZ

Strona glówna Baza turystyczna

Wieża Widokowa w Mirsku

CZ

Adres: Wodna, 59-630, Mirsk

Wieża widokowa znajduje się w południowo-zachodniej części Mirska i powstała w wyniku adaptacji wieży ciśnień, która funkcjonowała w mieście do końca lat 70-tych XX wieku. Wodne wieże ciśnień budowano, aby grawitacyjnie, na zasadzie naczyń połączonych, rozprowadzać do mieszkań za pomocą rurociągów wodę pitną zgromadzoną w wysokopołożonym zbiorniku. Mirski obiekt został zaprojektowany na rzucie ośmioboku i mierzy 37,5 m od poziomu terenu, dodatkowo jest podpiwniczony. Został wykonany w latach 1887-1890 pod kierunkiem mistrza budowlanego z Mirska O. Jaekela. Konieczność postawienia wieży wodnej pojawiła się po zanieczyszczeniu dotychczasowych wód pitnych przez zakłady w Krobicy i Skarbkowie. Wodę czerpano z ujęcia znajdującego się powyżej Krobicy.
Konstrukcyjnie wieża w Mirsku jest bardzo ciekawym obiektem. Jej ściany do wysokości parteru wymurowano z kamienia bazaltowego, wyżej w części nadziemnej z cegły o gr. 40-65 cm. Monolityczny strop do obsługi zbiornika na wodę oparty jest na stalowych belkach. Wieża została zakończona więźbą dachową drewnianą jętkowo-płatwiową, wielospadową, ośmioboczną, pokrytą dachówką ceramiczną, karpiówką z bocznymi 4 lukarnami dachowymi. Komunikację pomiędzy poszczególnymi 7 kondygnacjami wieży stanowią schody. Wcześniej były wykonane z drewna, jednak po modernizacji w 2012 r. są stalowe- kratowane. Od wewnątrz wieża doświetlona jest 22 oknami, z których roztaczają się piękne widoki. Elewację stanowi zrąb kamienny do wysokości parteru zakończony gzymsem pokrytym dachówką ceramiczną, karpiówką, dalej do poziomu stropu zbiornika na wodę cegła licówka i dalej do poziomu pokrycia hełmu wieży tynk nakrapiany. W miejscu dawnego zbiornika, na ostatniej kondygnacji, wykonano zabudowany taras widokowy z 4 lunetami. Przepiękne widoki na Góry i Przedgórze Izerskie oraz w kieruku Giebułtowa, Gryfowa czy Kamienia można podziwiać z ośmiu okien znajdujących się na samej górze wieży. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można podziwiać Stóg Izerski, Smrek, Tłoczynę inne punkty widokowe.
Wieża jest dodatkowo iluminowana zewnętrznie czterema projektorami halogenowymi o mocy 400W każdy na 150 cm wysięgnikach. Sterowanie oświetleniem zewnętrznym realizowane jest poprzez stycznik skorelowany z zegarem atronomicznym.
Projet rewitalizacji wieży ciśnień na wieżę widokową realizowany był w partnerstwie z Jelenią Górą, Kowarami, Janowicami Wielkimi oraz ze Świeradowem-Zdrojem.
J. Trudzińska

Mapa :

Galerie

Urząd Gminy
i Miasta

Gryfów Śląski

Unia Europejska
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego PRZEKRACZAMY GRANICE

Projekt PN. Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Pogórza Izerskiego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Co nowego | O projekcie | Turystyka | Wydarzenia | Biuro CIT
www.cit.gryfow.pl 2009

MComputers