PL CZ

Strona glówna Baza turystyczna

Zamek Wle

Zamek Wle

CZ

Adres: 59-610, Wle

Strona www :http://zamekwlen.republika.pl/

Historia zamku
Zamek powsta na miejscu istniejcego tu grodu drewniano-ziemnego, podniesionego w 1108 r. do rangi kasztelanii przez Bolesawa Krzywoustego. Kasztelania bya wzmiankowana w bulli papiea Hadriana I w 1155 r. jako castrum Valan. Wzniesienie pierwszej murowanej budowli przypisuje si ksiciu Bolesawowi I Wysokiemu. Powstaa ona w kocu XII wieku i skadaa si z muru obwodowego i szecioktnej wiey. Na pocztku wieku XIII czsto na zamku przebywa ksi Henryk I Brodaty wraz ze swoj maonk Jadwig (która zostaa wit i jest patronk lska). Ksi rozbudowa zamek o mieszkaln wie i liczca 9 metrów kaplic. Wkrótce zastpiono szecioktn wie okrg, o rednicy 12 metrów i gruboci murów do 3 metrów. Wiea dotrwaa do naszych czasów i obecnie ma 12 metrów wysokoci.

    Dzi na nasze miasto spogldaj ponure ruiny zamku. S one milczcym wiadkiem tamtych zdarze i przypominaj o wanej roli jak kiedy odgrywa zamek.

Położenie :

Zamek Wle – zamek pooony w miecie Wle, powiat lwówecki w województwie dolnolskim.

Mapa :

Galerie Zamek Wle

Urząd Gminy
i Miasta

Gryfów Śląski

Unia Europejska
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego PRZEKRACZAMY GRANICE

Projekt PN. Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Pogórza Izerskiego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Co nowego | O projekcie | Turystyka | Wydarzenia | Biuro CIT
www.cit.gryfow.pl 2009

MComputers