PL CZ

Strona glówna Baza turystyczna

Zamek Rajsko

Zamek Rajsko

CZ

Adres: zapusta, 59-830, Olszyna

Zamek, a właściwie, otoczenie Zamku Rajsko stoi wśród lasów porastających brzeg Kwisy. Ruina położona jest na stromym wzniesieniu prawego brzegu rzeki, w jej przełomowym odcinku pomiędzy jeziorami Złotnickim i Leśniańskim. Zamek Rajsko należy do najbardziej tajemniczych zamków Pogranicza Śląsko- Łużyckiego. O tej warowni wzniesionej nieopodal Bożkowic nie wspominają żadne źródła historyczne. Dziś zamek chętnie jest odwiedzany, ze względu na tajemniczy i romantyczny charakter ruin. Zamek prawdopodobnie powstał w XIII lub XIV stuleciu z inicjatywy Piastów Śląskich. Rajsko miało z pewnością stanowić przeciwwagę dla położonego po sąsiedzku łużyckiego Zamku Czocha.

Historia obiektu sięga drugiej połowy XIII wieku i związana jest pierwotnie z osobą Księcia Świdnickiego Bolka I. Obiekt powstał zapewne w celu obrony zachodniej granicy Księstwa i wraz z zamkami Czocha, Świecie oraz Gryf wchodził w skład historycznego okręgu Kwisy. Przypuszczalny koniec funkcjonowania warowni datuje się na okres Wojen Husyckich. W latach 1419- 1434 została ona zdobyta i w następstwie zniszczeń popadła w ruinę. Po przeszło czterystu letnim okresie zamek odrodził się dopiero w drugiej połowie XIX wieku. W 1863 roku Hrabia Aleksander von Mutolli kupił stary zabytek i w latach 1875-1878 doprowadził do jego rekonstrukcji w stylu neogotyckim. Aby dostać się do tych ruin należy kierować się do miejscowości Zapusta, przy trasie z Leśnej do Biedrzychowic. Obecnie ruina otwarta jest dla ruchu turystycznego, wstęp na zamek Rajsko jest wolny.

Położenie :

Zamek stoi w granicach niewielkiej wsi Zapusta przy drodze prowadzącej z Leśnej do Biedrzychowic. Aby dostać się do ruin należy na początku miejscowości (jadąc od strony Leśnej) skręcić w prawo w drogę wyłożoną betonowymi płytami, która kończy się po kilkuset metrach przy zamkowej bramie. Można tutaj dojść również szlakiem turystycznym, prowadzącym wzdłuż brzegu jeziora z położonego nieopodal ośrodka wypoczynkowego.

Mapa :

Galerie Zamek Rajsko

Urząd Gminy
i Miasta

Gryfów Śląski

Unia Europejska
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego PRZEKRACZAMY GRANICE

Projekt PN. Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Pogórza Izerskiego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Co nowego | O projekcie | Turystyka | Wydarzenia | Biuro CIT
www.cit.gryfow.pl 2009

MComputers