PL CZ

Strona glówna Baza turystyczna

Zamek Płakowice

Zamek Płakowice

CZ

Adres: Pałacowa 4, 59-600 , Lwówek Śląski

Telefon:(+75) 782 43 39

  Historia
 Największym zdziwieniem dla turysty, może być lwóweckie umieszczenie rezydencji. Jeszcze kilka lat temu zamek znajdował się bowiem na terenie średniowiecznej wsi Płakowice, od której przejął obecną nazwę. Ta niezwykła, renesansowa rezydencja, należy obecnie do grupy największych i najpiękniejszych na Dolnym Śląsku.
Zamek w Płakowicach wzniósł ród Talkenbergów w latach 1550-63. Renesansowa warownia założona na planie czworoboku, składa się z trzech dwukondygnacyjnych skrzydeł okalających wewnętrzny dziedziniec z krużgankami, których arkady wsparte są na jońskich kolumnach. Z czwartej strony dziedziniec zamknięty jest murem kurtynowym. Całość była otoczona fosą nad którą przerzucono kamienny most prowadzący do bramy wjazdowej na dziedziniec. W XVIII i XIX wieku dokonano przebudowy budowli, głównie we wnętrzach. Ostatnim właścicielem był August Ludwik von Nostitz-Rieneck, od którego zamek odkupiła w 1824 roku rejencja legnicka z przeznaczeniem na szpital psychiatryczny, który funkcjonował w nim do 1945 roku. W 1967 roku zamek został częściowo odrestaurowany. Od 1992 roku właścicielem jest Chrześcijański Ośrodek "Elim" Kościoła Baptystów i jest remontowany.Organizowane są tu obozy rehabilitacyjne, odwykowe i religijne.

Położenie :

Płakowice są obecnie częścią Lwówka Śląskiego, położoną ok 3 km na wschód od centrum. Lwówek jest położony 35 km na północ od Jeleniej Góry.
Jadąc z Lwówka Śląskiego drogą nr 364 do Legnicy, do około 2km dojeżdża się do Płakowic. W miejscowości należy skręcić w prawo w ulicę Pałacową i po przejechaniu około 300m po lewej stronie przy drodze znajduję się zamek.

Mapa :

Galerie Zamek Płakowice

Urząd Gminy
i Miasta

Gryfów Śląski

Unia Europejska
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego PRZEKRACZAMY GRANICE

Projekt PN. Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Pogórza Izerskiego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Co nowego | O projekcie | Turystyka | Wydarzenia | Biuro CIT
www.cit.gryfow.pl 2009

MComputers