PL CZ

Strona glówna Baza turystyczna

Wieża Bramy Bolesławieckiej

Wieża Bramy Bolesławieckiej

CZ

Adres: ul. Bolesława Chrobrego, 59-600, Lwówek Śląski

Wieżę Bramy Bolesławieckiej postawiono prawdopodobnie już na przełomie XIII i XIV wieku.

Pierwotnie miała charakter obronny. Przebudowana została w XVI wieku.

Podczas wojny w 1641 roku straciła górną część. Po odbudowie przeznaczono ją na ciężkie więzienie z izbą kata i lochem głodowym (ok. 12 m głębokości). Od zachodu dobiegał do wieży mur obronny. Jego dawna wysokość sięgała cylindrycznej części budowli, a zachodni otwór drzwiowy był jedynym wejściem z ganku murów. W roku 1752 wieżę i barokowy hełm strawił pożar. Odtąd poczęła popadać w ruinę. Parterowe, dolne wejście wykute zostało w roku 1850, bowiem w lochu głodowym urządzono magazyn lodu do celów chłodniczych. Pierwszym zabiegom konserwatorskim wieżę poddano w roku 1935, ale nie przykryto hełmem. Trwała jako romantyczna ruina. Następnej konserwacji doczekała się w latach 1959-60. Wtedy pokryto ją prowizorycznym płaskim dachem. Kolejnym zabiegom konserwatorskim wieżę poddano w latach 1971-72, dzięki inicjatywie i za pieniądze Powiatowego Ośrodka Sportu, Turystyki i Wypoczynku. Wykonano wówczas instalację elektryczną, schody zewnętrzne i wewnętrzne, drzwi i okna na wszystkich kondygnacjach. W wieży urządził sobie pracownie znany artysta malarz i rzeźbiarz Mieczysław Żołądź.

Obecnie ten szacowny zabytek jaśnieje w pełnej krasie, bowiem w roku 1983, dzięki inicjatywie Towarzystwa Miłośników Lwówka Śląskiego, wieżę pokryto stylowym hełmem. Ponad dwa wieki czekała na takie zabezpieczenie i powrót do rangi jednej z najpiękniejszych pereł Lwiego Grodu. We wnętrzach wieży znajduje się ciemny loch głodowy, do którego z położonej na pierwszej kondygnacji izby kata, poprzez otwór w sklepieniu, spuszczano skazańców. Grube (od 1 do 2 m) mury nie przepuszczały żadnych dźwięków. Torturowani więźniowie byli przykuwani do ścian, o czym świadczą resztki żelaza w murach. Wokół dziejów tej strasznej ongiś wieży krążą legendy.

 

Dziś wieża, choć niedostępna dla turystów, pełni funkcję jednej z wielu zabytkowych wizytówek Lwówka Śląskiego.

Mapa :

Galerie Wieża Bramy Bolesławieckiej

Urząd Gminy
i Miasta

Gryfów Śląski

Unia Europejska
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego PRZEKRACZAMY GRANICE

Projekt PN. Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Pogórza Izerskiego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Co nowego | O projekcie | Turystyka | Wydarzenia | Biuro CIT
www.cit.gryfow.pl 2009

MComputers