PL CZ

25-07-2014

Weekend w Księstwie II

Oto kolejna propozycja na spędzenie weekendu w Księstwie Świdnicko-Jaworskim, przygotowana przez Lokalną Organizację Turystyczną.

 

1. Wycieczka szlakiem rowerowym "Wokół Cierni"

Mapka powyżej.

Bardzo łatwa technicznie trasa. W całości prowadzi terenami płaskimi Równiny Świdnickiej. Prowadzi drogami transportu rolnego, oraz przez niewielkie kompleksy leśne. Trasa rozpoczyna się koło ruin Pałacu Wdów w Cierniach, skąd wyruszamy w dół Cierni, przez chwilę jadąc wzdłuż rzeki Pełcznicy, po czym skręcamy w prawo, w ulicę Droga Węglowa. Opuszczamy zabudowania i cały czas prosto jedziemy szlakiem dawnej Drogi Węglowej, który to doprowadzi nas do starego słowiańskiego grodziska z IX wieku. Wcześniej warto zwrócić uwagę na ruiny dawnej gospody, która podupadła w chwili wybudowania linii kolejowej łączącej Wrocław ze Świebodzicami. Wspomniane grodzisko mijamy po prawej stronie i skrajem lasu dojeżdżamy do drogi głównej łączącej Strzegom ze Świdnicą. Skręcamy w lewo i jedziemy nią przez ok. 300m, aby po minięciu rzeki Pełcznicy z powrotem skręcić do lasu (koło szlabanu). Leśna droga szybko przechodzi przez polne ścieżki. Zbliżając się do pierwszych zabudowań w świebodzickiej dzielnicy Ciemie, nie decydujemy się na drogę przez miejscowość, a wybieramy dalej polne ścieżki biegnące z tyłu gospodarstw. Gdy dotrzemy do skrzyżowania z asfaltową drogą transportu rolnego, skręcamy w lewo, przejeżdżamy pod dawną bramą folwarku, w ten sposób docierając niemal na koniec trasy. Wystarczy jeszcze przeciąć ulicę Ciernie, skręcić w prawo i przeprawić się przez zabytkowy most na rzece Pełcznicy i docieramy do punktu skąd wyruszyliśmy. Szczegółowy opis trasy znajdą Państwo na stronie internetowej www.ks-j.com.pl

Długość: 12,7km

Stopień trudności: łatwy

Ciekawe miejsca na szlaku:

  • Ruiny Pałacu Wdów
  • Grodzisko Słowiańskie

 

2. Wieża widokowa Zamku Piastowskiego w Jaworze

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia punktu widokowego mieszczącego się na wieży Zamku Piastowskiego w Jaworze, która dołączyła do grona ważnych i wartych odwiedzienia "punktów" na turystycznej mapie miasta, dostępnych dla mieszkańców i turystów.

Remont wznoszącej się nad miastem na wysokości 25m wieży jaworskiego zamku rozpoczął się w czerwcu 2012r. Zabytkowa część dachu nad renesansową basteją została odrestaurowana, przeprowadzono kompleksową renowację elementów wnętrza obiektu, tj. klatki schodowej i kondygnacji poddasza. W pomieszczeniu, w którym mieści się wejście na wieżę obecnie znajduje się sala wystawiennicza, gdzie funkcjonuje m.in. galeria dla miejscowych artystów. Natomiast od 8 lipca, w dwóch najstarszych celach zamkowych zorganizowano wystawę "Z dziejów jaworskiego więziennictwa". W pierwszym pomieszczeniu z barwnych plansz można dowiedzieć się o historii zakładu karnego, który niegdyś funkcjonował na terenie zamku.

O jego przeszłości opowiada też film, w którym występuje Pan Jan Hul, były więzień tegoż ośrodka odosobnienia. Z dawnego więzenia zachowało się niewiele. Jednym z nielicznych eksponatów są drzwi z judaszem, prowadzące do szwalni, w której osadzone szyły ubrania, oraz drzwi wejściowe z XVIII wieku. W drugim pomieszczeniu zrekonstruowano wygląd dawnej celi - drewniane łóżko posłane materacem wypchanym słomą i najprostszy sprzęt. Uzupełnieniem tej ekspozycji są fragmenty pamiętnika Stanisława Wesołowskiego, który był tutaj więziony w latach 1950-1951. Szczegóły znajdą Państwo na stronie: www.jawor.pl lub www.muzeumjawor.pl

 

Wieża Widokowa Zamku Piastowskiego

ul. Zamkowa (Zamek i wieża)

ul. Klasztorna 6 (Muzeum w Jaworze)

 

Godziny otwarcia:

19 VI - 15 X

środa - niedziela 11:00 - 17:00

bilety: wstęp wolny (wieża); wystawa 2zł

tel.: 76/ 870 23 21

 

3. Sezonowe menu letnie - zapraszamy do restauracji "Bacalhau" w Hotelu Fado

Środek lata, stoły na targowiskach uginają się od sezonowych pyszności. Nie mogąc oprzeć się ich magii, przygotowane zostało dla Państwa menu o smaku i zapachu lata. W tej odsłonie wybrane zostały kurki, fasolka szparagowa, bób, maliny.

Restauracja "Bacalhau"

ul. M. Konopnickiej 6

58-100 Świdnica

tel. 74 66 66 372 (Restauracja)

tel. 74 66 66 370 (Recepcja)

hotel@hotelfado.eu

www.hotelfado.eu

 

Praktyczne informacje uzyskać można w:

Informacja Turystyczna i Kulturalna w Świdnicy

ul. Wewnętrzna 2 (Rynek), tel. 74/ 852 02 90

Przydatne materiały w Informacji Turystycznej:

Mapa Turystyczna Księstwo Świdnicko-Jaworskie, wyd. PLAN 2011r.

Mapa Turystyczna Powiat Świdnicki, wyd. PLAN 2010r.

Mapa Jawor, Bolków, wyd. PLAN 2005r.

Mapa Świdnica, Plan miasta, wyd. PLAN 2014r.

Urząd Gminy
i Miasta

Gryfów Śląski

Unia Europejska
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego PRZEKRACZAMY GRANICE

Projekt PN. Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Pogórza Izerskiego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Co nowego | O projekcie | Turystyka | Wydarzenia | Biuro CIT
www.cit.gryfow.pl 2009

MComputers