PL CZ

17-07-2014

Weekend w Księstwie

Lokalna Organizacja Turystyczna "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" przygotowała przykładowy plan spędzenia weekendu w swojej okolicy.

 

1. Wycieczka kolejowa ze Świdnicy do Świdnicy przez Kłodzko, Wałbrzych, Jaworzynę Śląską.

 

Tym razem proponujemy Państwu trochę nietypową wycieczkę po jednej z najpiękniejszych linii kolejowych Dolnego Śląska, a mianowicie przejazd pociągiem po trasie Kłodzko Główne – Wałbrzych Główny. Naszą wycieczkę rozpoczynamy na wyremontowanym dworcu Świdnica Miasto skąd pociągiem udajemy się do Kłodzka Głównego. Tam po niecałej godzinie wsiadamy do pociągu jadącego w stronę Wałbrzycha Głównego. Tym samym rozpoczynamy podróż po jednej z najpiękniejszych linii kolejowych Dolnego Śląska. Początkowo tory biegną po niezbyt trudnym terenie, jednak od razu pojawiają się piękne widoki na góry, stanowiące przedsmak tego, co czeka nas na dalszej trasie. Najciekawszy odcinek zaczyna się za stacją Nowa Ruda, na którym znajduje się siedem wspaniałych wiaduktów. Ponadto pociąg przejeżdża przez 3 dwukomorowe tunele, w tym przez najdłuższy tunel kolejowy w Polsce miedzy Jedliną Górną a Wałbrzychem Głównym o długości 1601 metrów. Następnie po pięknym i wysokim wiadukcie pociąg wjeżdża na stację Wałbrzych Główny, która jest końcową dla tej linii. Z Wałbrzycha kontynuujemy naszą podróż pociągiem jadącym w kierunku Wrocławia (polecam zająć miejsca z prawej strony w kierunku jazdy aby móc oglądać piękną panoramę Wałbrzycha między stacjami Wałbrzych Główny i Fabryczny) aż do Jaworzyny Śląskiej. Postój w Jaworzynie Śląskiej możemy wykorzystać na zwiedzanie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa, które znajduje się przy ul. Towarowej 4. Po postoju w Jaworzynie wsiadamy do pociągu jadącego w kierunku Świdnicy, gdzie kończymy naszą podróż. Przed podróżą prosimy sprawdzić aktualny rozkład jazdy pociągów na stronach przewoźników kolejowych aby uniknąć niespodzianek w czasie podróży.

Przykładowy rozkład jazdy:

Świdnica Miasto o 7:43

Kłodzko Główne p 9:15

Kłodzko Główne o 10:04

Wałbrzych Główny p 11:27

Wałbrzych Główny o 12:40

Jaworzyna Śląska p 13:18

Jaworzyna Śląska o 14:03 i 15:19

Świdnica Miasto p 14:25 i 15:41

Ciekawe miejsca na szlaku:

 • 3 tunele kolejowe
 • wiadukty i mosty
 • Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa

Rozkłady jazdy: www.kolejedolnoslaskie.eu i www.przewozyregionalne.pl

2. Góra Ślęża, czyli "Śląski Olimp"

 

Z kolei miłośników pieszych wędrówek zachęcamy tym razem do zdobycia „Śląskiego Olimpu” czyli Góry Ślęży (718 m n. p. m). Stanowi ona najwyższy szczyt Masywu Ślęży, który wznosi się ponad 500 m ponad otaczające go Równinę Wrocławską, Równinę Świdnicką i Kotlinę Dzierżoniowską. Szczyt Ślęży był od czasów prehistorycznych świętym miejscem kultu boga słońca, o czym świadczą dobrze zachowane wały kamienne i rzeźby kultowe. Od nazwy góry osiadłe tu plemiona przyjęły nazwę Ślężan, a potem cała kraina nazywana dziś Śląskiem. Wędrówkę ułatwi nam żółty szlak turystyczny, który rozpoczyna się przed dworcem kolejowym Świdnica Miasto i następnie przez Jagodnik, Boleścin, Krzczonów, Gogołów ( we wsi zachował się wiatrak typu holenderskiego z XIX wieku), Wzgórza Kiełczyńskie, Kiełczyn, Jędrzejowice i Przełęcz Tąpadła doprowadza nas do celu czyli na szczyt Ślęży. Osobom zmotoryzowanym polecamy z kolei pozostawienie samochodu na Przełęczy Tąpadła skąd w około godzinę można dotrzeć na szczyt góry. Na szczycie podziwiać możemy kościół filialny pw. Nawiedzenia NMP z 1852 r., schronisko turystyczne z 1908 r., oraz zabudowania telewizyjnej stacji nadawczej z masztem o wysokości 136 metrów.

Ciekawostki na szczycie:

 • telewizyjna stacja nadawcza z masztem o wysokości 136 metrów;
 • schronisko z 1908 roku im. R. Zamorskiego;
 • Kościół Nawiedzenia NMP;
 • krzyż milenijny z 200 roku o wysokości 15 metrów;
 • rzeźba kultowa - niedźwiedź

więcej na: www.sobotka.pl

3. Ciepła ryba z własnej wędzarni, czyli Pensjonat "Dom w ogrodzie Katarzynka"

 

Zapraszamy Państwa do odwiedzin w położonym w Boleścinie niedaleko Świdnicy Pensjonacie „Dom w ogrodzie Katarzynka”, który oferuje Państwu noclegi w fantazyjnie urządzonych i komfortowo wyposażonych pokojach i apartamentach. Zachęcamy również do skorzystania z propozycji restauracji, której specjalnością jest świeża i ciepła ryba prosto z własnej wędzarni.

Pensjonat Dom w ogrodzie Katarzynka

58-100 Świdnica, Boleścin 8

tel./fax: 74 850 19 19

kom.: 605 222 213

katarzynka@katarzynka.eu

www.katarzynka.eu

 

Praktyczne informacje uzyskać można w:

Informacja Turystyczna i Kulturalna w Świdnicy

ul. Wewnętrzna 2 (Rynek), tel. 74/ 852 02 90

Przydatne materiały dostępne w Informacji Turystycznej w Świdnicy:

 • Mapa Powiat Świdnicki,  wyd. PLAN 2010r.
 • Mapa Świdnica i Powiat Świdnicki, wyd. PLAN 2010r.
 • Mapa turystyczna Sudety atrakcje turystyczne, wyd. PLAN 2012r.

Urząd Gminy
i Miasta

Gryfów Śląski

Unia Europejska
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego PRZEKRACZAMY GRANICE

Projekt PN. Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Pogórza Izerskiego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Co nowego | O projekcie | Turystyka | Wydarzenia | Biuro CIT
www.cit.gryfow.pl 2009

MComputers