PL CZ

26-05-2011

VII Otwarty Dzień Domów Przysłupowych

Na niemiecko-czesko-polskim pograniczu 29 maja br. między godz. 10 a 17 zostanie udostępnionych łącznie 77 domów w typowym dla Górnych Łużyc stylu. W kilkunastu miejscowościach odbędą się spacery z przewodnikiem. Do tegorocznego Dnia Otwartego zgłoszonych zostało 5 obiektów po stronie polskiej: w Zgorzelcu, Bogatyni, Łaziskach i Wolimierzu. Zwiedzić będzie można także domy przysłupowe w Niemczech oraz Czechach.

 

Wśród udostępnionych tego dnia po stronie dolnośląskiej obiektów znajdują się:

§ Dom Kołodzieja w Zgorzelcu

 

 

Dom Kołodzieja w Zgorzelcu, przeniesiony wraz z ogrodem w roku 2005 z nieistniejących już Wigancic Żytawskich koło Bogatyni. Z całej drewnianej konstrukcji domu musiano wymienić zaledwie sześć elementów! Po odnowieniu udało się zachować całą stolarkę okienną i drzwiową oraz elementy kamienne. Obecnie w Domu Kołodzieja (widocznym już ze wschodniej obwodnicy miasta, między węzłem autostradowym a centrum handlowym) mieści się restauracja oraz trzygwiazdkowy hotel. Właścicielka Domu Kołodzieja, Elżbieta Lech-Gotthardt, za wyjątkowy wkład w zachowanie architektury regionalnej uhonorowana została wiosną tego roku Europejską Nagrodą Obywatelską. Zostanie ona wręczona 1 lipca podczas otwarcia biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.
Więcej: www.domkolodzieja.pl
§ Niebieski Burak w Łaziskach:

 


Wyremontowany przed kilkoma laty dom przysłupowy w Łaziskach koło Bolesławca, który obecnie funkcjonuje jako hotelik i restauracja o wdzięcznej nazwie Niebieski Burak. Ponieważ znajduje się on w pobliżu drogi krajowej nr 94 między Bolesławcem a autostradą A4 jest łatwo dostępny także dla tych, którzy na dolnośląsko-górnołużyckim pograniczu są jedynie przejazdem.
Więcej: www.bluebeetroot.com


§ Domy przy ul. Waryńskiego w Bogatyni:
Dwa domy przy ul. Waryńskiego (domy nr 17 oraz 24) w Bogatyni: oba zostały niedawno wyremontowane przez dwie młode rodziny, który utworzyły także Bogatyńskie Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego. Pomimo znacznych szkód wywołanych powodzią z 9.08.2010 r., właściciel domu nr 17, Marcin Pilszak, za remont domu przysłupowego otrzymał pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie firmy BAUMIT „Piękna fasada” za rok 2010. Ten i inne obiekty zobaczyć będzie można w czasie spaceru organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Bogatyńskiej.
Więcej: www.bsrr.eu oraz www.tmzb.eu


§ Pensjonat Educare w Wolimierzu:
Izerski Wolimierz od wielu lat kusi miłośników agroturystyki, regionalnego rzemiosła i niezależnej kultury. Tamtejszy pensjonat „Educare” (dom nr 155) może być nie tylko doskonałą przystanią w czasie pobytu wśród „izerian”, ale także jest świetnym przykładem odnowionego i funkcjonującego na arenie międzynarodowej (przewaga gości z Holandii i Niemiec).
Więcej: www.pensjonat-educare.pl
Więcej informacji nt. akcji na stronach internetowych:
www.domyprzyslupowe.pl

Urząd Gminy
i Miasta

Gryfów Śląski

Unia Europejska
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego PRZEKRACZAMY GRANICE

Projekt PN. Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Pogórza Izerskiego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Co nowego | O projekcie | Turystyka | Wydarzenia | Biuro CIT
www.cit.gryfow.pl 2009

MComputers