PL CZ

15-10-2013

Via Regia: poznać Europę - od historii do przyszłości Wędrówki piesze

Via Regia: poznać Europę - od historii do przyszłości
Wędrówki piesze w roku 2013

Przed nami jeszcze tylko jedna wędrówka na terenie Saksonii:
19.10.2013    Budziszyn – Bischofswerda        Start:    9:30, Reichenturm, Budziszyn

 

Via Regia: poznać Europę - od historii do przyszłości
Wędrówki piesze w roku 2013

 

 

W ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” i Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen pod tytułem “Via Regia: poznać Europę - od historii do przyszłości” uczestnicy pieszych przejść każdego dnia pokonują ok. 25 kilometrów trasą dawnych dróg nawiązujących do Via Regia. W roku 2012 wykorzystano przy tej okazji pątniczy szlak - Droga św. Jakuba. W tegorocznych wędrówkach nie brakło także prób odnalezienia dawnej Via Regia pozbawionej oznakowania. Są to więc swojego rodzaju „ćwiczenie terenowe” w odszukiwaniu traktów.

 

Przed nami jeszcze tylko jedna wędrówka na terenie Saksonii:

 1. 19.10.2013 Budziszyn – Bischofswerda Start: 9:30, Reichenturm, Budziszyn

   

Tego dnia dojeżdżamy do Budziszyna pociągiem relacji Wrocław – Drezno. Wyjeżdża on z Wrocławia o 6:35, a kolejne przystanki to: Bolesławiec – 7:54, Zgorzelec Miasto – 8:27, Zgorzelec: 8:33, Görlitz – 8:43. Z dworca kolejowego w Budziszynie przechodzimy do wieży Reichenturm, gdzie pojawią się także saksońscy uczestnicy wędrówki. Po krótkim zwiedzaniu miasta ruszamy w kierunku południowo-zachodnim korzystając z otwartej w tym roku Saksońskiej Drogi św, Jakuba (Sächsischer Jakobsweg), która umożliwia przejście z Via Regia na tzw. Via Imperii prowadzącą południkowo, od Lipska w kierunku Norymbergi i dalej do Rzymu. Sobotnia trasa do Bischofswerda liczy 25 kilometrów. Planowany powrót pociągiem relacji Drezno – Wrocław, wyjeżdżającym z Budziszyna o 18:30.

 

 

 

Udział w wędrówkach jest bezpłatny. Uczestnicy we własnym zakresie zabezpieczają prowiant i ubezpieczenie. Organizatorzy zapewniają dojazd z Bolesławca (RegioExpress 7:54), Jeleniej Góry (Koleje Dolnośląskie 5:41) i Lubania (6:56) do Budziszyna i z Bischofswerda z powrotem na stronę polską. Korzystamy przy tym z transportu kolejowego z wykorzystaniem biletów grupowych. Dlatego konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie, najpóźniej do godziny 12:00 dnia poprzedzającego wędrówkę. W przypadku zaniechania uczestnictwa bez odwołania wcześniejszego zgłoszenia, organizator zastrzega sobie prawo do domagania się zwrotu poniesionych kosztów. Nie jest przewidziany transport bagaży. Wędrówki prowadzi licencjonowany przewodnik sudecki i saksoński oraz tłumacz polsko-niemiecki.

 

 

Projekt pt. „Via Regia: poznać Europę - od historii do przyszłości” realizowany jest przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej EWT Polska - Saksonia 2007 – 2013.

 

Partnerami projektu są:

 • CSB - Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen

 • Powiat Lubański

 • Powiat Złotoryjski
 • Gmina Miejska Bolesławiec
 • Gmina Miejska Lubań
 • Gmina Miejska Złotoryja
 • Gmina Lwówek Śl.
 • Gmina Nowogrodziec.

 

Dalsze informacje i zgłoszenia:

 

Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”

ul. Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań, e-mail: zawada@pogranicze-csb.home.pl

www.pogranicze-csb.home.pl / www.viaregia.info

 

                           

Urząd Gminy
i Miasta

Gryfów Śląski

Unia Europejska
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego PRZEKRACZAMY GRANICE

Projekt PN. Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Pogórza Izerskiego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Co nowego | O projekcie | Turystyka | Wydarzenia | Biuro CIT
www.cit.gryfow.pl 2009

MComputers