PL CZ

27-06-2012

Via Regia: poznać Europę

od historii do przyszłości
Wędrówki piesze i rowerowe

 

Od ponad ośmiu wieków miasta i regiony między Dnieprem, Wisłą, Łabą, Renem i Pirenejami łączy jeden z głównych europejskich szlaków komunikacyjnych – Via Regia, czyli Droga Królewska. Na jej trasie rozwinęły tak znaczące ośrodki, jak Kijów, Lwów, Kraków, Wrocław, Lipsk, Frankfurt czy Moguncja. Na zachód od Renu Wysoka Droga splotła się ze starymi, rzymskimi traktami, dzięki czemu przez Tours i Pireneje łączy się ona z pielgrzymim szlakiem do Santiago de Compostela. Od pięciu lat Via Regia – podobnie jak Camino de Santiago – należy do grupy kulturowych szlaków Starego Kontynentu. I wzbudza coraz większe zainteresowanie.
Tego lata Droga Królewska stanie otworem dla każdego. Dla każdego, kto będzie chciał dotknąć jej własną stopą, przemierzyć ją niespiesznym krokiem i zaznać powiewu wiatru podczas jazdy na dwóch kółkach. Siedem sobotnich pieszych przejść kolejnymi dziennymi etapami szlaku między Dolnym Śląskiem a Saksonią oraz czterodniowy przejazd rowerem pozwoli poznać najstarsze miasta między Odrą i Łabą, odkryć inspirujące ślady narodów kształtujących ten obszar w ostatnim tysiącleciu i zakosztować krajobrazów, które właśnie na ten skrawek ziemi kierują ludzi drogi ze Wschodu i Zachodu.
Ruszaj w drogę – Drogę Królewską.
W ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego “Pogranicze” i Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen pod tytułem “Via Regia: poznać Europę - od historii do przyszłości” uczestnicy siedmiu pieszych przejść każdego dnia pokonają ok. 25 kilometrów trasą pieszych szlaków pątniczych nawiązujących do Via Regia (Droga św. Jakuba na Dolnym Śląsku i Ökumenischer Pilgerweg w Saksonii). Natomiast biorący udział w eskapadzie rowerowej będą mieli przed sobą około 50 km dziennie, by został także czas na zwiedzanie oraz cieszenie się krajobrazem całego regionu na Via Regia.
Przejścia piesze obejmą następujące odcinki:
30.06.2012        Złotoryja – Lwówek Śl.        Start:    9:30, kościół św. Mikołaja, Złotoryja
07.07.2012        Lwówek Śl. - Lubań        Start:    9:00, Ratusz, Lwówek Śl.
28.07.2012        Lubań – Zgorzelec        Start:    9:00, Baszta Bracka, Lubań
25.08.2012        Zgorzelec / Görlitz - Weissenberg     8:30, Most Staromiejski, Zgorzelec
22.09.2012        Weissenberg – Bautzen   
29.09.2012        Bautzen - Kamenz
13.10.2012        Kamenz – Königsbrück

Udział w nich jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają ponadto dojazd ze Zgorzelca/Görlitz (Most Staromiejski) do punktu startowego danego odcinka i z jego punktu końcowego do Mostu Staromiejskiego. Nie jest przewidziany transport bagaży. Wyżywienie i ubezpieczenie we własnym zakresie. Zgłoszenia należy nadsyłać na adres:   zawada@pogranicze-csb.home.pl Dnia 30.06.2012 r. zaplanowano następujące przystanki w czasie transferu do miejsca startu:
Zgorzelec, Most Staromiejski (7:30)
Lubań, PKS dla wysiadających (8:00)
Gryfów Śl., ORLEN (8:20)
Lwówek Śl., PKS (8:45)
Złotoryja, PKS (9:15)
Na zakończenie, ok. godz. 16:30, powrót na trasie Lwówek Śl., PKS – Gryfów Śl. - Lubań – Zgorzelec, Most Staromiejski. Z transferu skorzystać mogą w pierwszej kolejności osoby, które wcześniej zgłoszą taką chęć – w tym wypadku decyduje kolejność zgłoszeń; liczba miejsc ograniczona do 20 osób.
Wszyscy uczestnicy przejścia spotykają się o godz. 9:30 przy kościele św. Mikołaja w Złotoryi. Niecałą godzinę trwać będzie zwiedzanie miasta prowadzone przez członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej. Następnie wyruszymy drogami i ścieżkami Pogórza Kaczawskiego (przewaga dróg leśnych i polnych oraz szutru) przez Jerzmanice, Pielgrzymkę, Twardocice, Pieszków, Dworek do Lwówka Śl. Po drodze poznamy korzenie pierwszego śląskiego uniwersytetu, odkryjemy ślady górnictwa złota, i dowiemy się, kim byli schwenckfeldyści.
Zakończenie zaplanowane jest na ok. godz. 16:30 przy stacji kolejowej i przystanku PKS we Lwówku.Wyprawa rowerowa zaplanowana jest w terminie 16.-19.08.2012 r. na trasie Złotoryja – Lubań – Zgorzelec – Budziszyn – Königsbrück.
Organizatorzy zapewniają:
dwa posiłki każdego dnia
transport wraz z rowerami na trasie Zgorzelec – Lubań – Lwówek Śl. - Złotoryja w dniu 16.08 i na trasie Königsbrück – Kamenz – Bautzen – Zgorzelec w dniu 19.08
noclegi w warunkach turystycznych
opiekę przewodnika-tłumacza
Zgłoszenia należy nadsyłać na adres:   zawada@pogranicze-csb.home.pl
Liczba uczestników: po 10 osób z Polski i z Niemiec. Decyduje kolejność zgłoszeń!

Dalsze szczegóły na stronie www.viaregia.infoProjekt pt. „Via Regia: poznać Europę - od historii do przyszłości” realizowany jest przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej EWT Polska - Saksonia 2007 – 2013.

 Partnerami projektu są:
CSB - Christlich-Soziales Bildunswerk Sachsen
Powiat Lubański
Powiat Złotoryjski
Gmina Miejska Bolesławiec
Gmina Miejska Lubań
Gmina Miejska Złotoryja
Gmina Lwówek Śl.
Gmina Nowogrodziec
Patronat nad przejściami Via Regia objęło stowarzyszenie “Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”

Dalsze informacje i zgłoszenia:
Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” 
ul. Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań
e-mail: zawada@pogranicze-csb.home.pl
www.pogranicze-csb.home.pl / www.viaregia.info

Urząd Gminy
i Miasta

Gryfów Śląski

Unia Europejska
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego PRZEKRACZAMY GRANICE

Projekt PN. Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Pogórza Izerskiego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Co nowego | O projekcie | Turystyka | Wydarzenia | Biuro CIT
www.cit.gryfow.pl 2009

MComputers