PL CZ

17-07-2013

SPACERY PO KOWARACH

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne prelekcje oraz wakacyjne spacery z przewodnikiem po Kowarach.

 

Kowarskie spacery i prelekcje są jednym z działań projektu pn. "Rodzinne Wędrówki Ducha Gór" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Prelekcja prowadzona przez Grzegorza Schmidta upływać będzie pod hasłem: "ŚLADAMI PRZESZŁOŚCI, CZYLI RUINY, ZAMKI i PAŁACE PO OBU STRONACH GRANICY". Prelekcja odbędzie się w piątek 19 lipca br. w Pałacu Smyrna w Kowarach (Ul. Ogrodowa 21) o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Natomiast trzecia wyprawa z przewodnikiem pod hasłem "SZLAKIEM TRADYCJI GÓRNICZYCH" odbędzie się dzień później, tj. w sobotę 20 lipca 2013 r. Następne spacery w kolejne soboty lipca i sierpnia. Start o godzinie 11:00. Udział w spacerach oczywiście nieodpłatny.


Punkt startowy: Dom Tradycji Miasta, ul. Górnicza 1

Punkt końcowy: Pokoje „Kuźnica” przy ul. Leśnej

Czas przejścia: ok. 4-4,5 godziny.


W programie spaceru:

 1. Centrum Tradycji i Integracji. Zwiedzenie wystawy „Górnictwo kowarskie”.
 2. Osiedle Górnicze wzniesione w latach 1949-1952 i budynek L.O. z tego samego okresu.
 3. Zwiedzenie budynku dawnego zakładowego domu kultury nieistniejących od 1973 r.
 4. Zwracamy szczególną uwagę na dwie figury górników przy pracy przed wejściem do obiektu i trzy płaskorzeźby w sali kinowej przedstawiające sceny z życia pracowników kopalni. Wszystkie obiekty z 1951 r.
 5. Krótka wizyta przy pomniku poświęconemu „Bojowników o wolność i więźniom obozu Gross - Rosen w Buchenwaldzie”.
 6. Podążmy za znakami szlakiem górniczym
 7. „Żółtą drogą” maszerujemy aż do skrzyżowania ze szlakiem czarnym biegnącym z Kowar – Podgórza.
 8. Schodząc w dół czarny szlakiem znajdziemy się przy P.T.T.„Kowarskie Kopalnie”. (Sztolnie 19 i 19a b. Kopalni Uranu „Podgórze”).
 9. Zwiedzanie P.T.T. „Kowarskie Kopalnie” i/lub P.T.T. „Sztolnie Kowary” przy hotelu „Jelenia Struga”.
 10. Schodzimy do pętli autobusowej koło Hoteliku „Nad Jedlicą”. W tym rejonie znajdują się : zasypany szyb nr 1 (pole wydobywcze „Marta”) b. Kop. „Wolność i częściowo zasypany wlot do sztolni „Marta”. W prawo skos widoczne budynki tej byłej kopalni magnetytu i uranu.
 11. Wędrujemy dalej z biegiem Jedlicy i po przejściu mostu znajdziemy się na małej pętli autobusowej już na ul. Wiejskiej. Po lewej przy moście zabudowania byłego gospodarstwa pomocniczego, na wprost budynki (w tym stołówka górnicza) byłej Kop. „Wolność”
 12. Po wejściu między budynki po prawej zobaczymy pozostałości po zbiorniku osadowym (zasypany) byłego Zakładu Wzbogacania Uranu (1966 – 1972), na wprost ścieżka prowadząca do wlotu sztolni „Głównej”,
 13. Powrót do mostu. Trzymając się znaków zielonego szlaku pieszego docieramy do wlotu sztolni „Wulkan” (pole wydobywcze „Wulkan”) znajdującej się przy ujęciu wody dla Kowar Górnych. W pobliżu znajdują się również pozostałości budynków technicznych kopalni. Za ujęciem po prawej ruiny wapiennika.
 14. Powrót na zielony szlak pieszy. Po prawej pastwiska i panorama Rudaw Janowickich oraz Kowar. Po wejściu w jar znajdziemy się w dawnym wyrobisku górniczym.
 15. Przeprawa przez potok Pluszcz. Jesteśmy teraz na „Uroczysku” z unikatowym ekosystemem i kaskadami „Piszczaka” (po prawej stronie szlaku),
 16. Z „Uroczyska” ponownie wychodzimy na „Żółtą drogę”, którą wracamy na ul. Leśną,
 17. Poruszając się wymienioną ulicą biegnącą pomiędzy starym osiedlem górniczym i blokami osiedla S.M. „Śnieżka” dotrzemy do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza.
 18. Na parkingu przed obiektem noclegowym "Kuźnica" kończymy spacer.

UWAGA: Udział w spacerach z przewodnikiem jest bezpłatny. Jedyny koszt jaki poniesie uczestnik to koszt wstępu do P.T.T. Kowarskie Kopalnie i P.T.T. Sztolnie Kowary – 10 zł za wejście do każdej z podziemnej trasy (cena promocyjna dla uczestników spaceru!) Każdy idzie na własną odpowiedzialność i powinien się ubezpieczyć we własnym zakresie. Uczestnicy powinni zapoznać się z regulaminem spacerów dostępnym na stronie www.kowary.pl


Terminy i tematy kolejnych spacerów:

27.07.2013 r. - godz. 11:00 - SZLAKIEM KOWARSKIEGO PRZEMYSŁU LEKKIEGO

03.08.2013 r. - godz. 11:00 - SZLAKIEM RODÓW VON REDEN i RADZIWIŁŁÓW

10.08.2013 r. - godz. 11:00 - SZLAKIEM KOWARSKIEJ KOLEI ŻELAZNEJ

17.08.2013 r. - godz. 11:00 - SZLAKIEM "ZIELONYCH KARKONOSZY"

24.08.2013 r. - godz. 11:00 - SZLAKIEM PRZEZ WOJKÓW NA SKALNIK


Organizator:

Miasto Kowary


Partnerzy:

Svazek obcí Východní Krkonoše, Stowarzyszenie Miłośników Kowar, Parafia pw. Im. NMP w Kowarach, Nadleśnictwo Śnieżka, Pałac Smyrna, CUMiPZ Przedwiośnie, Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, Dom Kata, Sztolnie Kowary, Kowarskie Kopalnie

Urząd Gminy
i Miasta

Gryfów Śląski

Unia Europejska
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego PRZEKRACZAMY GRANICE

Projekt PN. Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Pogórza Izerskiego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Co nowego | O projekcie | Turystyka | Wydarzenia | Biuro CIT
www.cit.gryfow.pl 2009

MComputers