PL CZ

Strona glówna Baza turystyczna

Ratusz Gryfów Śląski

Ratusz Gryfów Śląski

CZ

Adres: Rynek 1, 59-620, Gryfów Śląski

Telefon:75 78 13 552

Pierwszy ratusz został wybudowany w 1276r. Pełnił on wówczas gównie funkcje handlowe. Kamienny ratusz w Gryfowie rozpoczęto budować w 1524r. W następnych latach był rozbudowywany. W późniejszych wiekach wielokrotnie spalony i odbudowywany. Z dawniej świetności budynku pozostało kilka sklepień, potężny mansardowy dach i parę detali. Najciekawszym detalem jest kamienna tablica wykuta z okazji wzniesienia wieży przez burmistrza Steudnera w 1624 r. Na środku tablicy znajduje się herb miasta, przedstawiający rycerza w zbroi stojącego naprzeciw gryfa. Nad tablicą okno z kamieniarką renesansową przesłonięte gęstą kratą. Tutaj dawniej mieścił się areszt miejski.
Na uwagę zasługuje również górny fragment, wmurowanej w północną ścianę, tablicy datowanej 1777 i posiadającej inicjały 'IGHB'. Pozostała część kamieniarki zaginęła. W 1929r. spaliła się  wieża ratuszowa. Przy budowie nowej zastosowano konstrukcję żelbetonową, która była jedną z pierwszych tego typu na Dolnym Śląsku. Na północnej ścianie znajduje się tablica odsłonięta w 1982r. poświęcona żołnierzom polskim poległym na frontach II wojny światowej i kombatantom. W chwili obecnej w ratuszu znajduje się: Urząd Gminy i Miasta Gryfów Śąski, Urząd Stanu Cywilnego, Rada Miejska Gminy Gryfów Śląski oraz Straż Miejska.

Mapa :

Galerie Ratusz Gryfów Śląski

Urząd Gminy
i Miasta

Gryfów Śląski

Unia Europejska
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego PRZEKRACZAMY GRANICE

Projekt PN. Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Pogórza Izerskiego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Co nowego | O projekcie | Turystyka | Wydarzenia | Biuro CIT
www.cit.gryfow.pl 2009

MComputers