PL CZ

Strona glówna Baza turystyczna

Pałac Lenno

Pałac Lenno

CZ

Adres: Łupki 53A, 59-610, Wleń

Telefon kom.:504-578-748

Strona www :www.pensionlenno.be

E-mail :arkadia@vanhauwaert.org

Wleń, jedno z najstarszych polskich miast, położone jest po lewej stronie Bobru, prawie pośrodku drogi pomiędzy Jelenią Górą, a Lwówkiem Śląskim. Dolina rzeki na odcinku wleńskim jest fragmentem Parku Krajobrazowego o wyjątkowych walorach turystycznych i przyrodniczych.

 

 

 

Wleń, jedno z najstarszych polskich miast, położone jest po lewej stronie Bobru, prawie pośrodku drogi pomiędzy Jelenią Górą, a Lwówkiem Śląskim. Dolina rzeki na odcinku wleńskim jest fragmentem Parku Krajobrazowego o wyjątkowych walorach turystycznych i przyrodniczych. Gród we Wleniu był obiektem obronnym o specyficznym typie konstrukcji umocnień i stanowił ważne ogniwo w systemie obronnym na czesko – polskim pograniczu. Budowla, której burzliwa historia zapisała się oprócz dokumentów także w licznych legendach i podaniach, dotrwała w niezłym stanie do czasów wojny trzydziestoletniej, kiedy zamek był kilkakrotnie oblegany i zdobywany przez wojska szwedzkie i cesarskie. Wreszcie w 1646 roku został podpalony, i popadł całkowicie w ruinę. Po wojnie trzydziestoletniej nowy właściciel majątku nie podjął odbudowy zniszczonego zamku, lecz zbudował poniżej na stokach góry nowy pałac, w którym zamieszkał. Zespół pałacowy wraz z otaczającym go dzięsięciohektarowym parkiem przechodził przez różne i nie zawsze łaskawe koleje losu; po drugiej wojnie światowej mieścił się tutaj szpital kolejowy, a następnie Państwowe Gospodarstwo Rolne, którego działania doprowadziły do całkowitej niemal dewastacji zabytkowych obiektów. Obecnie pałac i jego najbliższe otoczenie jest przywracane do stanu świetności przez Luka Vanhauwaerta, Belga który nabył obiekt przed kilkoma laty. Od niedawna okolica zamku znajduje sie pod ochroną: utworzono tu rezerwat przyrody "Góra Zamkowa" o powierzchni 21 ha. Ochronie podlegają leśne zbiorowiska klonowo-lipowe, a także inne unikalne rośliny porastające zbocza wzgórza. Niestety, w kwietniu 2006r. runął dziesięciometrowy odcinek wysokiego na 7 metrów muru zewnętrznego warowni. Na razie nie wiadomo, czy mury będą odbudowywane. Fachowcy twierdzą, że jeżeli w najbliższym czasie nie zostaną podjęte odpowiednie działania zawalić może się także zamkowa wieża nadmiernie obciążona betonowym kołnierzem platformy widokowej

Położenie :

Położony w przełomie doliny Bobru, rzeki, która rozgraniczając Pogórze Izerskie od Pogórza Kaczawskiego, tworzy w tym miejscu zakole. Otoczony wzniesieniami Góra Zamkowa (360 m. n.p.m.), Dudek (351 m. n.p.m.), Grodzina (372 m. n.p.m.) i Tarczynka (422 m. n.p.m.)

Mapa :

Galerie Pałac Lenno

Urząd Gminy
i Miasta

Gryfów Śląski

Unia Europejska
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego PRZEKRACZAMY GRANICE

Projekt PN. Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Pogórza Izerskiego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Co nowego | O projekcie | Turystyka | Wydarzenia | Biuro CIT
www.cit.gryfow.pl 2009

MComputers