PL CZ

Strona glówna Baza turystyczna

Pałac Gościszów

Pałac Gościszów

CZ

Adres:

Po raz pierwszy dwór Hof Gosvinsdorf wymieniony został w roku 1318, w dokumencie księcia Henryka I Jaworskiego dla Gebharda von Querenfurt. Największe zasługi dla rozbudowy zamku poczynił w latach 1598-1634 Kaspar von Warnsdorf, na którego rządy przypada największa świetność gościszowskiego majątku. Za jego czasów powstał kamienny portal główny z herbami rodów Warnsdorf i Zedlitz. Wzniesiono wtedy także wieże, szereg murów wewnętrznych, dostawiono zdobione portale i obramowania okienne a szczyty pałacu udekorowano rzeźbami.

 

Po śmierci Kaspra von Warnsdorf dwór przeszedł w ręce rodu von Bibrau-Modlau. Kolejna modernizacja zamku miała miejsce w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy to wzniesiono mosty i balustrady otaczające fosę. Następnie w latach 1848-1856 renesansowemu zamkowi usiłowano nadać wygląd neoklasycystyczny poprzez zamianę hełmu wieży, przebudowę skrzydła wschodniego, które zastąpiono dwupiętrową galerią z kolumnowym podcieniem. W tym samym czasie do urządzonego w stylu angielskim przyzamkowego parku sprowadzono z Francji kilkanaście rzeźb i uzupełniono drzewostan o rzadkie drzewa iglaste. Zamek został spalony w roku 1945 i do dzisiejszych czasów zachowały się jego ruiny. Dają one jednak wyobrażenie tego, dlaczego kiedyś Gościszowski pałac uznawano za jedno z najpiękniejszych założeń renesansowych na Dolnym Śląsku.

Mapa :

Galerie Pałac Gościszów

Urząd Gminy
i Miasta

Gryfów Śląski

Unia Europejska
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego PRZEKRACZAMY GRANICE

Projekt PN. Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Pogórza Izerskiego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Co nowego | O projekcie | Turystyka | Wydarzenia | Biuro CIT
www.cit.gryfow.pl 2009

MComputers