PL CZ

Mirsk

Mirsk – miasto w południowo-zachodniej Polsce, w powiecie lwóweckim, w województwie dolnośląskim (od 1975 do 1998 w jeleniogórskim, wcześniej we wrocławskim), siedziba gminy Mirsk, nad rzeką Kwisą. Do 1945 r. miasto znajdowało się w granicach Niemiec i nosiło niem. nazwę Friedeberg.

Miasto Mirsk i 17 sołectw leży w rozległej kotlinie u stóp Gór Izerskich - wzdłuż płynącej środkiem rzeki Kwisy. Gmina usytuowana jest na pograniczu Polsko-Czeskim (przejście graniczne w Czerniawie-Zdroju). W odległości ok. 50 km połozona jest zachodnia granica państwa (przejście : Zgorzelec - Gorlitz). W pobliżu gminy usytuowane są kurorty górskie , takie jak Świeradów Zdrój i Szklarska Poręba. Od północy administracyjnie graniczy z gminą Leśna oraz miastem i gminą Gryfów Śląski, od północnego wschodu z gminą Lubomierz oraz od wschodu ze Starą Kamienicą, od południowego wschodu i południa ze Szklarską Porębą, od południa z miastem Świeradów Zdrój.

Gmina Mirsk, a szczególnie jej południowa część związana z pasmem Gór Izerskich, jest atrakcyjna do uprawiania różnych form turystyki:

  • krajoznawczej
  • wypoczynkowej
  • narciarstwa biegowego i zjazdowego

Dobrze rozbudowana sieć szlaków turystycznych wraz z wyglądami dalekimi i bliskimi oraz liczne punkty widokowe umożliwiają podziwianie Obniżenia Świeradowskiego, panoramy Gór Izerskich oraz wielu miejscowości pogórza. Północne stoki Grzbietu Wysokiego posiadają znakomite warunki do uprawiania narciarstwa.
Południowa część gminu położona jest w obrębie prawnie chronionym - tj. w obszarze chronionego Krajobrazu Karkonoszy i Gór Izerskich. Pogórze oraz teren Gór Izerskich doskonale oznakowany jest szlakami turystycznymi, a przez teren gminy biegną oznakowane ścieżki rowerowe umożliwiające wszechstronną turystykę rowerową na poziomie amatorskim i wyczynowym. Na Hali Izerskiej znajduje się rezerwat przyrody ze złożami torfu oraz unikatowymi gatunkami fauny i flory. Wzdłuż potoków górskich występują liczne odmiany kamieni szlachetnych. W Grzbiecie Wysokim wydzielono rejon ochrony cietrzewia.

IMPREZY:

Największą imprezą organizowaną od dziesięciu lat jest Izerska Gala. Program wydarzenia realizowanego w plenerze i trwającego dwa dni zawiera elementy folkloru polskiego i europejskiego. Udział w imprezie, jest niebywałą okazją do zapoznania się z kulturą, obyczajami, rękodziełem, muzyką, tańcem a także tradycyjną kuchnią z terenów Pogórza i Gór Izerskich oraz dawnych Kresów Wschodnich. Jest to nawiązanie do XVIII-wiecznego jarmarku, który odbywał się na miejskim rynku w dniu 22 lipca.

Ale nie tylko folklorem Gala stoi – sobotnie popołudnie i wieczór wypełniają koncerty młodzieżowych zespołów rockowych, hip-hopowych oraz największych gwiazd polskiej estrady. Towarzyszą temu liczne gry i zabawy rekreacyjno-sportowe, rajdy rowerowe, zawody i turnieje.
Bogata oferta artystyczno-rozrywkowa i cateringowa zachęca do udziału w Gali nie tylko dorosłych, ale i młodszą publiczność.

Majowy weekend trwający między 1 a 3 dniem maja to impreza plenerowa o charakterze rekreacyjno-sportowym. Na program składają się turnieje sportowe z udziałem dzieci i młodzieży, zawody wędkarskie i strzeleckie oraz rajd rowerowy, którego trasa wiedzie przez przepiękne Pogórze Izerskie. Kulminacją festynu majowego są polsko-czeskie zawody pożarnicze z udziałem OSP Gminy Mirsk i Novego Mesta.

Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego odbywa się w połowie maja. Na parkiecie sali miejskiej występują w konkursowych układach tanecznych dziecięce i młodzieżowe pary. Tańce standardowe i latynoamerykańskie ocenia profesjonalne jury a laureaci otrzymują nominacje do wyższych kategorii tanecznych. Uroda i wdzięk tancerzy, atrakcyjność zaprezentowanych układów sprawia, że kto raz uczestniczył w turnieju, wraca co rok.

 

Galerie Mirsk

Urząd Gminy
i Miasta

Gryfów Śląski

Unia Europejska
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego PRZEKRACZAMY GRANICE

Projekt PN. Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Pogórza Izerskiego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Co nowego | O projekcie | Turystyka | Wydarzenia | Biuro CIT
www.cit.gryfow.pl 2009

MComputers