PL CZ

Strona glówna Baza turystyczna

Kamienica nr 33

Kamienica nr 33

CZ

Adres: Rynek 33, 59-620, Gryfów Śląski

Telefon:757812944

Strona www :www.cit.gryfow.pl

E-mail :it@gryfow.pl

Po wschodniej stronie ratusza znajduje się kamienica rodu kupieckiego Kluge, której najbardziej interesującym elementem jest umieszczona na szczycie portalu tablica informująca kwaterowaniu tu, w sierpniu 1875r., generała-feldmarszłka Helmuta Karola Bernarda von Moltke (1800-1891) i jego sztabu. Uznawano go za głównego przedstawiciela pruskiego militaryzmu. Dom ten już wcześniej gościł znaczące osoby. Po bitwie, jaka rozegrała się pod koniec marca 1759r pomiędzy wojsakmi pruskim i australickimi pod Uboczem i Rząsinami, zranionego szablą w lewe ramię puskiego pułkownika von Dieringschofen przywieziono na kwaterę właśnie tutaj, do senatora Kluge. 15 listopada 1759r przybył do Gryfowa książę Henryk. Dowódca stacjonującego w mieście korpusu gen.por.von Ziethen wyznaczył ten dom jako  jego kwaterę. 23 marca 1763r urządzono uroczyste przyjęcie z okazji zakończenia wojny 7-letniej i zawarcia pokoju w Hubertsburgu. Bawił się tutaj magistrat, nauczyciele, duchowni i inni miejscy notable. Latem 1813r kwaterował rosyjski generał St.Priest, gubetnator Odessy. Towarzyszyła mu cała świta, trzech adiutantów, a także, jak zanotowały kroniki gryfowskie, jeden oficer ordynans - Polak. Kilka dni przed ich przybyciem, podczas ostrzeliwania miasta przez rosyjską artylerię, kamienica została mocno uszkodzona. Jej barokową przebudowę przeprowadził mistrz murarski Boguchwał Tschirch z Mirska.

Wewnątrz kamienicy zachowały się XVIII-wieczne barokowe elementy wystroju:
-na suficie plafon przedstawiający alegorię boginię Fortuny, jest to obraz olejny, namalowany przez włoskiego malarza,
-kominek ze sztucznego marmuru (Stiuk) ozdobiony elemetami łowieckimi,
-skarbczyk z orginalnymi kutymi drzwiczkami,
-kryształowe lustro w gipsowej ramie przeniesione z sali lustrzanej z kamienicy nr 10  przy ul. Lubańskiej.

Obecnie w kamienicy znajduję się Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Pogórza Izerskiego. Kamienice można zwiedzać w godzinach otwracia biura.

Mapa :

Galerie Kamienica nr 33

Urząd Gminy
i Miasta

Gryfów Śląski

Unia Europejska
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego PRZEKRACZAMY GRANICE

Projekt PN. Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Pogórza Izerskiego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Co nowego | O projekcie | Turystyka | Wydarzenia | Biuro CIT
www.cit.gryfow.pl 2009

MComputers