PL CZ

19-07-2014

EKOMUZEUM Izerska Wieś - Jizerska Ves

Jest taka kraina, gdzie czas płynie powoli, w ciszy przesiąkniętej tylko ptasim śpiewiem i falowaniem traw, spełniają się marzenia, a ludzie są życzliwi, bo mają to, o czym śnili przed laty. To Ekomuzeum Izerska Wieś. Muzeum bez dachu, bez multimedialnych tablic informacyjnych, bez biletów wstępu. Za przewodników służą tu mieszkańcy izerskiej ziemi, którzy chętnie przed każdym, kto zawędruje w ten rejon, uchylą rąbka swojego życia, pokażą tajniki własnego warsztatu, zaproszą na niecodzienny posiłek, czy w podróż w czasie do świata sprzed wieków.

 

Ekomuzeum Izerska Wieś to sieć wielu produktów na terenie Pogórza Izerskiego i Gór Izerskich, które tworzą spójną ofertę turystyczną. Każdy z przystanków jest inny. Nie brakuje tu domów licznych artystów mieszkających na tym terenie. Można więc przekonać się, czy rzeczywiście nie święci garnki lepią; można namalować coś na szkle; ozdobić zwyczajne pudełko techniką decoupage i wyczarować z niego piękną szkatułkę. Można podpatrzeć, jak powstają średniowieczne instrumenty i posłuchać, jak brzmi ich głos. Można także zajrzeć do prawdziwych gospodarstw, gdzie hoduje się kozy, czy spróbować swoich sił w psim zaprzęgu. Warto też zajrzeć do miejsc, z których zionie historią - dawnego ewangelickiego kościoła czy izby historycznej, do której eksponaty zanoszą zapaleni regionaliści.

 

Czy nie zgubimy się w tym szlaku bez strzałek i drogowskazów? Bez obaw. Jeśli tylko trafimy do Starej Kamienicy, to dostaniemy do rąk mapkę z zaznaczonymi poszczególnymi punktami - w jakiej kolejności je odwiedzimy, będzie zależało tylko od nas. Możliwe, że serdeczność gospodarzy pierwszego wybranego miejsca okaże się tak wielka, że jednego dnia nie zwiedzimy nic innego. Ale spokojnie. W Ekomuzeum Izerskiej Wsi trzeba zatrzymać sie na dłużej. Warto więc cieszyć się daną chwilą do syta i nie pędzić dalej i dalej. Tu można zwolnić i naładować akumulatory. A kto wie, być może za jakiś czas, któryś z wędrowców zechce być nie tylko duchem przemykającym przez dzikie zakątki Pogórza, ale jego stałym mieszkańcem?

 

Więcej informacji, wraz z listą wszystkich (39) obiektów na stronie: www.izerskawies.com

Urząd Gminy
i Miasta

Gryfów Śląski

Unia Europejska
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego PRZEKRACZAMY GRANICE

Projekt PN. Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Pogórza Izerskiego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Co nowego | O projekcie | Turystyka | Wydarzenia | Biuro CIT
www.cit.gryfow.pl 2009

MComputers